Ptačí chřipka u koček - panika není na místě
3. března 2006 |
Filip |
6 174x / 2x
Podle odborníků není třeba se po zprávě o úhynu kočky nakažené ptačí chřipkou v Německu přehnaně znepokojovat. Tento článek se pokouší o shrnutí dnes známých skutečností.
Jako reakci na nalezení mrtvé kočky nakažené ptačí chřipkou na německém ostrově Rujána (Rügen) oznámily tamní úřady lidem, aby kočky nepouštěli ven a se psy aby chodili pouze na vodítku. Podle tajemníka německého ministra zemědělství Gerda Lindemanna tak budou postupovat ve všech dalších německých zemích, kde se nakažení ptáci objeví. Dodal, že neexistuje žádná vhodná vakcína, která by kočky proti viru ochránila. Jedná se o prvního savce nakaženého touto nemocí v Evropě, podle veterinářů kočka nejspíše sežrala části nakaženého ptáka nebo se nakazila z jejich výkalů. Na ostrově bylo potvrzeno více než 100 nakažených divokých ptáků.
Ve Francii doporučil premiér Dominique de Villepin majitelům koček, aby je přestali nechávat toulat se v oblastech, kde je na výskyt ptačí chřipky podezření nebo již byla potvrzena. Společnost na ochranu zvířat SPA naléhá na francouzskou vládu, aby zastavila starosty v jejich přehnaných reakcích směřujících k pochytání a vyhubení toulavých koček. Podle Serge Belaise ze SPA je riziko infekce minimální, přesto ale doporučuje chovatelům držet kočky doma.
Veterináři v Anglii se snaží uklidnit majitele domácích mazlíčků a přesvědčit je, že tím, že zvíře vlastní, nijak riziko nákazy rodiny nezvyšují. Podle mluvčího britského ministerstva životního prostředí, potravin a zemědělství není nutné, aby majitelé koček přistupovali na jakákoliv přehnaná preventivní opatření. Uvádí také, že je potřeba počkat na další informace z Německa.
Vědci z Nizozemí podle článku publikovaném v časopisu Nature nevylučují možnost, že by se člověk mohl nakazit ptačí chřipkou přes kočky. Zatím ale neexistuje jediný důkaz, že by se tak kdy stalo.
Všechny kočky i psi nakažení virem v minulosti onemocněli po pozření divokých ptáků nebo drůbeže. Prokázán byl i přenos mezi kočkami navzájem, k tomu je ale potřeba jejich velmi blízký kontakt. Přenos viru mezi drůbežími farmami způsobený kočkami musí být znovu posouzen a musí se dále sledovat možnost mutace viru a následné zvýšení jeho přenositelnosti mezi savci navzájem.
Podle doktorky Fredy Scottové-Parkové, prezidentky Britské veterinární asociace má virus H5N1 tendenci napadat pouze ptáky. Dodává, že není jediný důkaz, že by kočky mohly být prostředníkem pro přenos nemoci na člověka. V zasažených oblastech v Asii není od roku 1997, od kdy se ptačí chřipka objevila, hlášen významný výskyt infekce u koček nebo psů. Tato skutečnost nám dává naději, že podobně se virus bude chovat i v Evropě. U předchozích virů byla prostředníky prasata a jejich onemocnění by i nyní považovala Dr. Scottová-Parková za větší hrozbu, mutace viru a následné rozšíření u člověka by bylo potom snazší.
Tvrzení Dr. Scottové-Parkové podporuje i Thomas Mettenleiter, ředitel německého institutu Friedricha Loefflera, který virus v mrtvé kočce potvrdil. Podle něj je v Asii dlouho známou skutečností, že kočky se mohou nemocí nakazit, když sežerou infikované ptáky. Přenos na člověka nemůže být teoreticky vyloučen, ale pravděpodobně by mohl nastat pouze při opravdu velmi blízkém kontaktu s nakaženými zvířaty.
Veterináři byli přesto upozorněni, aby zvířata s podezřelými příznaky pečlivěji vyšetřili. Kromě koček se předpokládá možnost výskytu nákazy u prasat, myší, králíků nebo fretek.
Studie virologů ve středním Thajsku potvrdila protilátky k viru H5N1 u 160 ze 629 testovaných venkovských psů. Studie dále pokračuje, neexistuje ale žádný důkaz, že by v zemi, odkud se ptačí chřipka šíří, působili psi a kočky jako její přenašeči na člověka – i když přenos mezi ptačími populacemi a mezi psy a kočkami navzájem se předpokládá.
Jak bylo uvedeno, je pravděpodobnost nákazy jiného živočišného druhu než jsou ptáci malá. Nakažení člověka od nemocné kočky je stejně málo pravděpodobné. Pravděpodobnost přenosu nemoci z ptáka přes kočku na člověka je tedy považována za extrémně nízkou. Hrozba stále zůstává zejména v možnosti, že virus zmutuje.
A nakonec: všichni odborníci se shodují, že v rizikových oblastech je vhodné přestat pouštět domácí kočky ven.
Podle
BBC,
The Telegraph,
topix.net,
medicalnewstoday.com,
ptaci-chripka.cz a dalších.
| O sdílení
Zatím není přitlapkován žádný komentář.
Reklama
Nejčtenější
3
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (18x)
4
Vaříme pro kočky: Polévka pro kočky (17x)
5
Vyhlášení NEJ fotky listopadu 2023 (15x)
8
Rostliny jedovaté pro kočky (12x)
Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?
Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit
osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?
Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.