Kastrace
12. listopadu 2007 |
April |
50 154x / 2x
Jedna nekastrovaná kočka a její vrhy přivedou na svět, při velmi střízlivém odhadu, za 7 let 420 tisíc koťat - za 10 let je to již 80 milionů koťat.
(Zdroj:
www.penmarric.ns.ca/catcare/common/additions.htm)
Kastrace je:
- způsob, jak zabránit dalšímu nežádoucímu nárůstu volně žijících či těžko umístitelných koťat;
- způsob, jak odstranit nežádoucí projevy říje, jako je značkování, mrouskání, naříkání, agresivita, toulání;
- důvod, proč se drží více doma, či v blízkosti obydlí;
- ochranou před zraněními a šrámy ze soubojů;
- snížením rizika onemocnění chorobami typu FeLV (kočičí leukémie), FIP (zánět pobřišnice) a FIV (kočičí AIDS);
- prevencí před zdravotními problémy, jako je rakovina či zánět pohlavního ústrojí či mléčných žláz;
- zabránění zbytečnému vysilování a oslabování organismu toužících a neuspokojených kočiček a kocourů a tím větší náchylnosti k dalším onemocněním.
Kastrace je prevencí i pro nádory na mléčné žláze.
Zleva shora: viditelný nádor, nádor před operací a po operaci.
Kastrace není
- příčinou nezdravého tloustnutí či snížené tělesné aktivity, tím je pouze nedodržování vhodných krmných dávek vzhledem ke kočičí aktivitě;
- překážkou k úspěšnosti myšilovek;
- příčinou změn v kočičí hierarchii u volně či doma žijících koček.
Kočky a kocouři, kteří přivoláváním ženichů a nevěst, značkováním dveří, aut atp. neobtěžují své lidské okolí a sousedy, jsou pravděpodobně i menším terčem nesnášenlivosti ze strany lidí.
Vhodný věk
Již kolem půl roku věku se u některých koček může objevit chování související s dospíváním - říje, naříkání, válení. U koček není neobvyklé dokonce podstoupení kastrace ještě před prvním mrouskáním, či těsně po něm z důvodu prevence rakoviny a zánětů. Vyčkávání na "vhodný věk" v některých případech může vést k tzv. permanentní říji, kdy kočka neustále mrouská bez potřebné přestávky na regeneraci organismu. Tělo je následně vyčerpané a kočka hubne. Kastrace v průběhu mrouskání se nedoporučuje z důvodu překrvení pohlavních orgánů a zvýšení krvácivosti, avšak právě v důsledku permanentní říje je někdy nutné v tomto období ke kastraci přistoupit. Vždy záleží na individuálním posouzení veterinářem.
U kocourů byl, a v některých veterinárních ordinacích ještě stále je, doporučován minimální věk pro kastraci 1 rok z důvodu správného růstu močové trubice. Tento názor je již překonán a nové studie prokazují, že brzká či včasná kastrace nemá na močové ústrojí výraznější vliv a není prokázáno, že nekastrovaní kocouři trpí na tyto problémy méně než ti kastrovaní. Nicméně určitě je vhodné počkat alespoň do náznaků dospělého chování - značkování, příp. zápach moči, pokusy o nakrytí, přivolávání kočičích slečen, atp. Pokud kupříkladu kocour začne značkovat v půl roce věku, není nutné čekat do jednoho roku a nechat si jeho značkami znesvětit celý byt.
Vhodnost kastrace záleží vždy na individuálním posouzení konkrétního zvířete. Jak na jeho tělesných dispozicích, tak na jeho zdravotním stavu.
- Kastrace je zákrok, který se podstupuje pod narkozou.
- Doporučená hladovka je 12/24 hodin, 2-3 hodiny před zákrokem se doporučuje odstranit z dosahu misky s vodou.
- Cena kastrace se liší dle jednotlivých ordinací, použitých metod, předoperačních vyšetření, použité narkózy.
Ovariektomie
- odebrání vaječníků;
- děloha atrofuje, nemělo by docházet k dalším zdravotním komplikacím;
- méně invazivní a rychlejší metoda oproti ovariohysterektomii.
Ovariohysterektomie
- odebrání vaječníků, vejcovodů a dělohy;
- prevence rakoviny a zánětů pohlavních orgánů a mléčných žláz.
Orchiektomie
- odebrání varlat, nadvarlat a části chámovodů;
- zákrok, který nevyžaduje šití ranky, nebo jen minimální počet stehů;
- kryptorchismus - nesestoupení varlete či varlat do šourku, v těchto případech je kastrace nutností, neboť může dojít k rakovinnému bujení varlete umístěného v dutině břišní; cena kastrace kocoura se v tomto případě blíží či dokonce převyšuje cenu kastrace kočky vzhledem k rozsáhlému zákroku v dutině břišní.
Sterilizace
- podvázání vaječníků u koček a chámovodu u kocourů;
- při sterilizaci nedochází k odstranění hormonálních příčin projevů říje, dojde jen ke zneprůchodnění příslušních částí rozmnožovacího ústrojí;
- nechrání před rakovinou a záněty rozmnožovacího ústrojí a mléčných žláz;
- v některých případech může dojít ke znovuobnovení průchodnosti.
Po kastraci
- Vždy je nutné si uvědomit i rizika související s operací a pooperačními stavy: malátnost, nečistotnost, únava, nechutenství, apatie, v některých případech i záněty v rankách. V těchto případech je nutné věnovat kočce zvýšenou pozornost, aby nedošlo ke zranění (pád z výšky), či zanesení bakterií do ran (volný pohyb venku, nadměrné čištění ranky kočkou - límec, prubanová košilka, které slouží i k zabránění vytažení stehů), a případné problémy konzultovat s veterinářem.
- V některých případech může dojít k neúplnému odebrání vaječníků či jejich části, orgány jsou velmi malé, a následně se dostaví další říje. Je důležité znovu navštívit veterináře a nechat udělat potřebné testy na hladinu hormonů v krvi pro zjištění přítomnosti zbytku vaječníků a po domluvě s veterinářem zvážit další postup.
- V těle může ještě několik týdnů zůstat zvýšená hladina hormonů, než dojde k jejich vyplavení, takže nežádoucí chování spojené s hormony může ještě chvíli přetrvávat. U kocourů je vzhledem ke spermiím, které mohly zůstat v pohlavních cestách, možnost úspěšného nakrytí kočky ještě pár týdnů po kastraci.
Pro diskusi k tématu prosím využijte diskusní fóra.
| O sdílení
Reklama
Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?
Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit
osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?
Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.