Když jde o osobní hygienu, kočky jsou synonymem čistoty. Své očistě věnuje kočka často až polovinu doby, kdy je vzhůru – zdravá, čistá a ošetřená srst ji totiž v případě nutnosti může ochránit před chladem a vlhkostí.
Matka začíná olizovat svá koťata hned po narození, stimuluje tak jejich vylučování i sání. Sama se koťata začínají čistit asi ve čtyřech nebo pěti týdnech. Brzy také začnou čistit své sourozence i matku. Tato „společenská očista“ mezi sourozenci přetrvá často do dospělosti a kromě hygienické funkce upevňuje pouto mezi kočkami.
Kočka olizováním:
Čištění probíhá vždy stejně: kočky obvykle začínají očistu obličejem, pokračují na přední packy, ramena, boky, oblast kolem genitálií a zadečku, zadní nohy a dlouhými pohyby jazyka potom ocas. Ne všechny části si ale kočka vyčistí při jedné „seanci“.
Je jasné, že kočka spoustu chlupů spolkne a ty se shromažďují v žaludku. Množství vypadaných chlupů je velké zvláště v době línání a u dlouhosrstých koček. Část chlupů vyjde ven s výkaly, pokud to ale nestačí, kočka si pomůže jejich vyzvracením. Smotky chlupů se nazývají trichobezoáry. Dávení kočkám pomůže vyvolat například požírání trávy, je tedy dobře, pokud ji doma má k dispozici (obilí, pažitka nebo třeba šáchor).
Pokud se kočka není schopná sama chlupů zbavit, ty mohou nakonec vytvořit pevnou hmotu a ucpat střeva. Situace je potenciálně životu nebezpečná (kočka má zácpu, zvrací) a řeší se projímadly nebo až chirurgickým zákrokem.
Prevencí problémů je samozřejmě česání kočky, dále to může být krmivo nebo pamlsky, které snižují tvorbu trichobezoárů, a nebo speciální pasty.
Péče o srst má i psychologický efekt. Kočka se může začít čistit také proto, aby se dočasně zbavila konfliktu, frustrace nebo úzkosti. Příkladem může být situace, kdy je kočka někým ohrožena. Mezi rozhodováním, jestli utéct nebo zaútočit, může vyhrát třetí věc – očista. Olizování se, zdá se, kočku zklidní a dodá jí jistotu.
Pokud se kočka líže stále, někdy si i vykusuje srst nebo kůži, může to být v důsledku stresu. Důvodem mohou být strach, úzkost, izolace, nové zvíře v domácnosti, nebo třeba přestěhování se. Problém nastává, pokud dochází u kočky k sebepoškozování, tj. řídnutí srsti, vykousávání celých chomáčků srsti nebo k infekcím pokožky. Působí zde bohužel pozitivní zpětná vazba – kočka s těmito problémy se líže o to více, aby se uklidnila.
Je to stejné jako se sourozenci a s matkou – kočka tak vyjadřuje svou náklonnost a důvěru.
Tagy ?
srstSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?