Čipování je formou označování zvířat a má sloužit k jednoduché identifikaci daného jedince. Je také nezbytnou podmínkou při cestování s Vaším domácím mazlíčkem po Evropské unii.
V naší republice není čipování koček povinné a ani časté, na rozdíl od psů, u kterých se čip stává pomalu samozřejmostí. Hlavní výhodou, proč dát svoji kočičku načipovat, je snadná identifikace a při ztrátě či odcizení rychlé navrácení původnímu majiteli. U koček s PP je čipování koťat již celkem samozřejmé, v případě výstav je to i jedna z podmínek při registraci.
Čip se aplikuje pomocí duté jehly do podkoží v oblasti levé strany krku, nebo mezi lopatky, kde zůstává po celý život zvířete. Materiál, ze kterého je čip vyroben, nereaguje s okolní tkání a nijak nedráždí. Čipování trvá pouze několik sekund a pro kočky je méně bolestivé než běžné očkování, zákroku se tedy není třeba obávat.
Čip je asi 1 cm dlouhá a 2 mm široká tyčinka (vzhledem podobný zrnku rýže). Obsahuje číselný kód, který se zobrazí po načtení čipu pomocí čtečky čipů a následně se pod tímto kódem dohledá majitel v registru zvířat. Registrů zvířat je bohužel v ČR více, největší je Národní registr (www.narodniregistr.cz) a registrace do něj stojí cca 170 Kč. Dále existují menší registry, např. Backhome (www.backhome.cz), Czechpetnet (www.czechpetnet.cz) a další... U některých je registrace zdarma. Registraci provádí majitel zvířete nebo veterinář. Pokud čipované zvíře nezaregistrujete do registru, nemá čipování smysl – není možnost dohledat majitele.
Cena tohoto úkonu se liší u jednotlivých veterinárních lékařů, obecně lze říct, že se pohybuje kolem 500 Kč, čipování je jednorázové a celoživotní, není třeba čip měnit, přeregistrovávat apod. Poplatek do registrů je opět jednorázový (výdaje spojené s databází).
Pokud plánujete s Vaší kočičkou cestovat, mimo ČR, je nutné splnit stanovené podmínky: kočka musí být načipovaná, mít pas a platné očkování na vzteklinu, to vše lze vyřídit u Vašeho veterinárního lékaře. Europas lze vydat pouze na základě čipu.
Ve své praxi se často setkáváme se zvířecími nalezenci. Ať už kočkami či psy, které se ne vždy podaří navrátit jejich majiteli, proto identifikaci čipováním na 100 % doporučujeme. Zákrok není nijak bolestivý ani zdlouhavý, cenově dostupný, u psů je čipování některými městy finančně podporované. U koček je bohužel stále označování mikročipem spíše ojedinělé. Proto máte-li kočku, která chodí ven, zvažte, zda nebude vhodnější včasné označení, než následné bezúspěšné hledání.
MVDr. Veronika Hřibňáková
Veterinární ordinace VM-vet Břeclav
www.vmvet.cz
Facebook
Tagy ?
čipováníSdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?