bohumil: Dobrý den,
uvědomuje si kočka sebe samu? Já vím, že to moc nespadá do veterinární poradny, ale zabývá se tím někdo? Zajímalo by mě, jestli se vnímá.
Taky mě teď dost děsí, jak každý říká, nepouštějte kočky ven, něco je přejede, něco se jim stane, ale tohle nikdy nebývalo. Kočka má devět životů, furt se to takhle říká, kočka se ze všeho vylíže, to také slýchávám, kočka je opatrná, dopadne na všechny čtyři, kočka nesní nic otráveného a podobně, tak proč by kočky nemohly být venku? Anebo je to tak, že ty bytové, tohle - pud, ostražitost, instinkty - ztrácí a jsou to jen gaučovky? Třeba by si ani neulovily potravu, neuměly se dostat na strom, nebo by si nepamatovaly cestu zpět? Ztrácí kočky schopnosti? Degenerují, když se nemusí o sebe postarat, když nemají koťata, když si nezažijí, že musí potomstvo něco naučit, a vědí, že dojdou k mističce a je plná?
Je vlastně kočka ještě kočkou?
A mám ještě jeden dotaz - jestliže si kočka sebe uvědomuje a říká se, že když je slabé mládě, kočka ho donese do lesa a nechá ho tam - to jako kotě umře hlady, vyčerpáním, nebo je možné, že si to kočka uvědomuje a dokáže udělat něco, že její život skončí dřív a bez utrpení?
Díky, pane doktore, moc vím, že tohle není ten pravý dotaz.
S pozdravem
Bohumil
Dobrý den, Bohumile,
máte pravdu, že toto jsou otázky spíš na etologa než na veterináře. Nicméně se pokusím nějaké vaše otázky zodpovědět podle nejlepšího vědomí a svědomí.
Nevím co máte na mysli tím, zda si kočka uvědomuje sama sebe, ale každý živý živočich si musí sám sebe uvědomovat, pokud se chce najíst, napít, vyčůrat... označit své teritorium, pářit se atd.
Máte pravdu, že domestikovaná kočka ztrácí pudy, které ji umožňují přežívat ve volné přírodě. Neplatí to na 100 %, ale pokud bych vzal například čistokrevnou peršanku a pustil ji do přírody, tak by tam asi sama dlouho nepřežila. Kočka, která má pravidelný styk s vnějším prostředím, by se o sebe asi postarat dokázala, otázkou je, zda by to zvládla v průběhu celého roku. Není problém přežít v přírodě od jara do podzimu, kdy je všeho dostatek, krize nastane pravděpodobně v zimních měsících.
Co se aut týká, tak to je naprosto odlišný případ. Kočka je relativně stereotypní zvíře. V rámci svého teritoria si vyznačí cestu, kterou několikrát denně absolvuje. Pokud kočku chováme u silnice a tato kočičí stezka silnici kříží, tak existuje výrazně vyšší riziko, že se kočka dřív nebo později potká i s autem. Ve volné přírodě by se kočka k silnici nejspíš vůbec nepřiblížila.
Co se jedovatých rostlin týká, tak z nějakého důvodu se každý živočich dokáže jedovatým rostlinám vyhnout. Jestli je to dáno barvou, zápachem nebo něčím jiným, to opravdu nevím. Problém nastává při otravách ochucenými jedy, například pro hlodavce. Jed voní a chutná jako krmivo a žádná kočka nemůže nijak poznat, zda se jedná o jed nebo ne.
Osobně si myslím, že většina živočichů vědomě nechce ukončit svůj život. Hlavním principem přežití v přírodě je nedat na sobě znát, že jsem nemocný nebo slabý, protože takoví jedinci se obětují pro záchranu skupiny. U koček jsou tyto atavismy zachované velmi výrazně. Kočka například velmi v omezené míře ukazuje bolest...
Doufám, že jsem vám alespoň částečně odpověděl na vaše dotazy.
S pozdravem,
Richard Macek
Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.
Tagy ?
Sdílejte! | O sdílení
Nejčtenější
Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?