Cesta do zahraničí aneb jak přepravit svého miláčka do USA
26. února 2007 |
kk.kacka |
4 584x / 3x
Tento článek je věnován všem dvounožcům a jejich miláčkům, kteří si nevědí rady, jak cestovat do USA a využít možnosti vzít si s sebou svého mazlíka.
Nez začnu psát, doufám, ze vám informace nabyté vlastní zkušeností alespoň trošku vyřizování či pátrání, co je potřeba, ulehčí :o).
A)
Pas - s tím souvisí očipování (váš veterinář kočičku očipuje, poté jí vystaví pas do něj zaznamená číslo čipu).
B)
Veterinární vyšetření - nesmí být starší než 3 dny (!!!) - vypisuje se taktéž do pasu zvířete (že je v pořádku a je schopno cestovat do dané země, v našem případě do USA). Nazývá se to „Prohlášení o dobrém zdravotním stavu zvířete (str. 20 IX. Klinické vyšetření).
C)
Očkování proti vzteklině
D)
Přepravka - v našem případě nemusela být certifikovaná - společnost Roth Cargo, se kterou náš kocourek cestoval, to nevyžadovala. Ale měla by být dostatečně velká, aby vaše zvířátko mělo dostatek prostoru a mohlo se v pohodě otočit, lehnout apod.
Dále by v ní mělo mít – DŮLEŽITÉ!!! – PEVNĚ připevněné mističky, aby mělo dostatek vody a po cestě se mu nevylila (granulky jsme nedávali, jelikož jsme před letem kocourkovi podali do tlamičky gel na uklidnění, aby převážnou část cesty prospinkal).
Také jsme se optali, zda může mít kocourek vlastní deku v přepravce, na kterou je zvyklý – společnost v tom neviděla problém a my jsme měli lepší pocit, že se bude cítit dobře :o)
Jen bych doporučila – na deku rozložte plenu nebo nějaký savý materiál – přeci jen je cesta dlouhá a přestože je kočička ohromně čistotná, tak nemočit opravdu nevydrží. A co si budeme povídat, na mokrém a pomočeném by se nechtělo cestovat ani vám. Náš BJ je šikulka a plenu si poté shrnul do rohu a tak ležel v suchu a teplounku :o) Na velkou šel hned po příjezdu v novém domečku. V tomhle směru bylo vše v naprostém pořádku, takže se nemusíte obávat :o) Ještě bych dodala, že jsme zhruba měsíc před plánovaným odletem doma poctivě trénovali pobyt v přepravce, aby byl kočičák na ni zvyklý a necítil k ní odpor.
Dle toho, co jsem zjistila, jsou 2 varianty:
A) Možnost letět zároveň se svým kočičákem – řekla bych, že mnohem příjemnější varianta hlavně pro vaše nervíky, že přesně v danou chvíli víte, jak je vašemu miláčkovi a zda je spokojený.
Co je potřeba – dostatečně dlouho před odletem zajistit letenky s tím, že budete přepravovat s sebou zvířátko. Vše je na dohodě s leteckou společností, se kterou poletíte. Vím jen, že lze přepravit pouze dvě zvířátka v jednom letadle, tudíž by se vám mohlo stát, že když dostatečně dopředu nbudete zajišťovat letenky, nemuselo by místo pro vašeho mazlíky už být volné (to se stalo nám).
Pokud někdo s touto variantou máte zkušenosti, budu ráda a uvítám, když taky napíšete své zkušenosti, abychom měli informace úplné – pro budoucí cestovatele :o) Předem moc díky.
ALe každopádně vám určitě letecká společnost, kterou si vyberete, ráda veškeré informace a dotazy osvětlí :o)
B) Možnost využít přepravní společnosti, která se věnuje přepravě zvířat – po dlouhém pátrání jsme v ČR narazili pouze na jedinou společnost – Roth Cargo.
Adela Borska - e-mail: roth@roth.cz
ROTH CARGO
Terminál ČSA Cargo
Praha 6 – Letiště Ruzyně
Tel./Fax: +420 220 116 626
Jednali jsme s výše uvedenou paní Adélou Borskou, která byla velmi příjemná a s ochotou nám zodpověděla veškeré dotazy. Letenku pro našeho kocourka zabookovala po jedné telefonické domluvě a dále jsme se, kdykoliv bylo potřeba, zkontaktovali e-mailem (vždy obratem odpověděla).
1) Termín odletu - nebyl problém se dohodnout – my jsme letěli do Chicaga a tedy s přestupem ve Frankfurtu. To paní Borská zadala informace pro společnost Lufthansa a čekala na jejich potvrzení, že je vše v pořádku. Tady bych chtěla upozornit, že i přesto, že prvotní informace byla, že stačí let kocourkovi zabookovat týden předem, potvrzení Lufthansy si dalo docela na čas, že jsme se obávali, zda se ve stihne. Proto raději datum odletu a vše kolem začněte řešit dříve – dle mého tak minimálně 14 dní před datem odletu.
2) Předání zvířátka – společnost vám ráda vysvětlí, kde přesně na letišti máte svého miláčka předat. Stále jsou na telefonu, kdytyste dané místo hledali. Ale zde by neměl být problém. O době odletu vám také řeknou, ale je to cca 2 hodiny před odletem vašeho miláčka.
3) Informace, co společnost bude po vás požadovat:
a) adresát
b) odesílatel - zanechte telefonické kontakty obou stran pro případ zpoždění letadla atd.
c) rozměry přepravky a váha zvířete – dle toho vám vypočítají předběžnou cenu – neřekla bych, že se bude nějakým způsobem lišit.
d) samozřejmě o jaké zvíře jde a kam bude cestovat :o)
4) Cena - jak jsem už výše napsala, cena se odvíjí od váhy. Samozřejmě nejen váhy zvířátka, ale váhy zvířete plus přepravky s příslušenstvím. Orientačně cena pro představu: při váze našeho kocourka 4,5 kg plus zhruba 2 kg přepravka = cca 8.500,- Kč.
5) Samotná přeprava:
Společnost Roth Cargo vám vydá cestovní itinerář, abyste dle času přesně věděli, kde se právě váš mazlík nachází. Pokud bude přestupovat, jak dlouho bude čekat, než poletí dalším letadlem, v kolik hodin na určené místo dorazí, jakým číslem letu apod.
Poté nám z cílové stanice přepravní společnost zatelefonovala (proto je důležitý telefonní kontakt), v kolik hodin a za jakých podmínek je možno si již cestujícího kocourka převzít. Zanechala nám jejich telefonní číslo, abychom si ještě v době příletu pro jistotu zavolali, zda e let nezdržel a tedy jsme se ujistili, že ve smluvenou dobu bude kocourek připraven k převzetí.
Bohužel už nevím, za co jsme ještě na místě zaplatili 30 USD, ale předpokládám, že šlo o nějaký manipulační poplatek (tak s tímto počítejte).
Po této proceduře si už šťastní a uslzení od samé radosti ze šťastného shledání svého miláčka vezete domů :o)
Když nyní přemýšlím, jak ještě toto cestování budoucímu cestovateli zpříjemnit, napadá mě myšlenka, zjistit přepravní společnost, která přepravuje bez přestupu, tedy v případě, že potřebujete, aby dorazil do Chocaga, tak zkusit nějakou polskou přepravní společnost pro zvířátka, která má do tohoto města přímé lety. Sice povezete kocourka např. do Polska, ale tím, že by letěl přímým letem, ušetřili byste mu pár hodin trávených čekáním na letadlo, na které má přestoupit. A nejen kvůli těm pár hodinkám, ale hlavně, může se stát cokoliv, a určitě by vás netěšilo, kdyby počasí letům nepřálo, kocourek by se objevil např. ve Frankfurtu, kdy by měl za hodinu přestoupit a letět do cílové stanice, a najednou by letiště vyhlásilo stop vzletům a někde by bobek trčel kdo ví jakou dobu.
Tak pokud jsem váse neodradila od takového cestování – jen na papíře to vypadá tak hrůzostrašně – opravdu se ničeho nebojte a věřte, stojí to za to mít v cizině, pro vás v novém prostředí, kde nemáte spoustu kamarádů, rodinu apod., toho umazleného miláčka :o)))
Tak přeji příjemnou cestu, spousty nových zážitků a hlavně toho nejspokojenějšího a šťastně přepraveného kočičáka :o))
Viz také starší článek Cestování letadlem
| O sdílení
Dáša 1. března 2007 8:32
Vzdát se koček to né! Taději sedím doma. Už ani na dovolenou do zahraničí nejezdím!
April 28. února 2007 7:23
Ono jak se to vezme, když člověk cestuje za dlouhodobějším pobytem (ne jen dovolená či krátkodobá návštěva) a má tu možnost kočičáka vzít sebou, tak asi málokdo by se svých koček vzdal a odcestoval.
Dáša 27. února 2007 20:30
Nikdy bych raději s číčama nikam necestovala. Ztratily se často zavazadla, tak proč ne přepravka!!!
Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.